30. 06. 2009.
Koncert u okviru IX Međunarodnog festivala orgulja Dani orgulja - Dies Organorum 02 jul
20:30 Franc Danksagmiler
Franca Dankzagmilera je prvo podučavao otac. U periodu 1980-88. je bio student Voltera Šustera u Pasau. Kasnije je studirao crkvenu muziku i orgulje u klasi Mihaela Raduleskua na Univerzitetu za muziku i umetnost u Beču. Od 1993-95. godine studirao je na Muzičkoj akademiji Zarbrukena u klasama Danijela Rota i Bernarda Hasa u Štutgartu.
Komponovanje je studirao u klasi Ditmar Šermana i Eriha Urbanera na Univerzitetu za muziku u Beču, a elektronsku muziku i muzičku tehnologiju u Studiju za savremenue muziku i tehnologiju kod Karlhajnza Esla u Lincu.
1994. godine dobio je nagradu Republike Austrije Würdigungspreis des Bundesministeriums für Wissenschaft und Forschung. Osvojio je i nekoliko nagrada na internacionalnim takmičenjima (npr. ION, Nürnberg).
Franc Dankzagmiler je predavao orgulje i improvizaciju na Univerzitetu za muziku i umetnost u Beču od 1995. do 2003. godine. Od 1999. do 2005. godine bio je orguljaš i kompozitor u katedrali Sv. Polten.
Od oktobra 2005. godine radio kao profesor orgulja i improvizacije na Muzičkoj akademiji u Libeku.
Poslednjih godina intenzivno se bavi elektronskom, koja sadrži elemente eksperimentalne elekstornske, pop, klubske i filmskom muzikom. Njegove kompozicije uključuju kamernu muziku, muziku za orgulje, hor i elektronsku muziku i muziku za pozorišne komade.
Na programu koncerta:
Nikolas de Grignji (1672 – 1703) aus dem Premier Livre d´Orgue:
Kyrie an taille à 5
Trio en dialogue
Duo
Recit de tierce en taille
Basse de Trompette oû de Cromorne
Fugue à 5
Dialogue
J. S. Bah (1685 – 1750):
Triosonate d-moll BWV 527
Franc Danksagmiler (* 1969):
Estampie
Coloratura
Improvisation
Majkl Radulesku (* 1943):
Ricercari (Organa, Versus, Estampie)
Koncert organizovan u saradnji sa Austrijskim Kulturnim forumom Beograd