28. 09. 2008.

Film “Turneja” Gorana Markovica izabran je za srpskog kandidata za 81. nagradu Oskar za igrane filmove izvan engleskog govornog podrucja!
Ekskluzivno, pogledajte trejlere za ovaj film preko sledećih linkova:
uk.youtube.com/watch?v=OvgTwF47vNw
uk.youtube.com/watch?v=LE6Pyc_IYh4
Inače, u konkurenciji za Oskara bili su filmovi “Ljubav i drugi zločini” Stefana Arsenijevića, „Četvrti čovek” Dejana Zečevića, „Hadersfild” Ivana Živkovića, “Miloš Branković” Nebojše Radosavljevića, “Na lepom plavom Dunavu” Darka Bajića, “Bel epok” Nikole Stojanovića, “Čarlston za Ognjenku” Uroša Stojanovića, “Agi i Ema” Milutina Petrovića, “Princ od papira” Marka Kostića, “Čitulja za Eskobara” Milorada Milinkovića i “Biro za izgubljene stvari” Svetislava Prelića.
“Turneja” je do sada osvojila dve prestizne nagrade na filmskom festivalu u Montrealu, gde je bila i svetska premijera filma – Goranu Markoviću dodeljena je nagrada za najbolju režiju, a savez internacinalnih filmskih kritičara FIPRESCI “Turneju” je proglasio za najbolji film.
Radnja filma odvija se u 1993. godini oko grupe beogradskih glumaca vođenih potrebom za brzom zaradom. Nesvesni u šta se upuštaju, dolaze u ratom zahvaćena područja Srpske Krajine i lutaju po ratištu.
Glavne uloge tumače Tihomir Stanić, Jelena Đokic, Dragan Nikolić, Mira Furlan, Josif Tatić, Gordan Kičić, Slavko Štimac, Vojislav Brajović, Sergej Trifunović, Svetozar Cvetković, Branimir Popović, Bogdan Diklić, a film se takođe može pohvaliti i sjajnom ekipom glumaca sa prostora bivše Jugoslavije.
Film je sniman krajem 2007. godine u Šamcu, Derventi, Prijedoru i Kozarskoj Dubici, a realizovale su ga tri produkcijske kuce - „Testament films“ iz Beograda, „Balkan film“ iz Banjaluke i „Fos Film“ iz Zagreba.
Film “Turneja” premijerno će biti prikazan 8. oktobra u Sava centru.