27. 06. 2006.

Gradani i preduzeca iz Srbije vec mogu znatno lakše, jeftinije i brže da šalju i primaju devize iz Crne Gore. Platni promet izmedu dve države poceo je da se obavlja po medunarodnim pravilima, što znaci da novac može da se šalje u Crnu Goru, i obratno, kao i da se nesmetano prima u evrima ili drugoj stranoj valuti, a ne u dinarima što je doskora bila jedina mogucnost.
Do sada su banke imale obavezu da sve devize koje stižu iz Crne Gore prodaju NBS a krajnji korisnik, privrednik ili gradanin, mogao je samo da podiže dinare. Ubuduce, takva procedura bice izbegnuta, tako da ce gradani moci svojim novcem da raspolažu u kracem roku - od tri do pet dana. Što je najvažnije, u devizama.
- Transakcije sa Crnom Gorom imaju tretman kao sa bilo kojom zemljom u inostranstvu i on ce se obavljati u skladu sa Zakonom o deviznom poslovanju i odgovarajucim podzakonskim aktima - objašnjava Dragan Stajkovic, direktor platnog prometa HVB banke.
Šta to konkretno znaci u praksi? Kod uplata, uz odgovarajuci racun (fakturu) ciji je korisnik preduzece u Crnoj Gori, nema limita. Za gradane, medutim, postoje odgovarajuca zakonska ogranicenja.
- Dnevno, uz potpisivanje izjave o rodbinskim odnosima, moguce su uplate i do 2.000 evra, a mesecno taj iznos može da dostigne i 5.000 evra. Zakonom je dozvoljena mogucnost uplate i preko 5.000 evra za lecenje, školovanje ali uz obaveznu pratecu dokumentaciju - istice Stajkovic.
Kod isplata ne postoje limiti. S tim što je potrebno banci dan ranije najaviti ukoliko je rec o vecim iznosima.
Gradani treba da imaju na umu da ove transakcije nisu besplatne i da iznos provizije zavisi od banke. Uglavnom se ne zaracunavaju provizije prilikom isplate, dok je za slanje novca standardna provizija od 0,3 do jedan odsto za stanovništvo. S tim, što je veci promet u toku godine, smanjuje se naknada.
Kako objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije, rezidenti ce platni promet sa Crnom Gorom obavljati u skladu sa pravilima medunarodnog platnog prometa, odnosno, preko racuna banaka u inostranstvu, što znaci da devize ostvarene u poslovanju sa Crnom Gorom nece prodavati banci, niti ce se placanja obavljati u dinarima. Za Republiku Crnu Goru koristice se oznaka XC, odnosno šifra 205, dok Medunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) za tu zemlju ne utvrdi odgovarajucu oznaku.
Inace, gradani su se zbog prekida platnog prometa izmedu Srbije i Crne Gore, nakon uvodenja kao sredstva placanja marke a potom i evra u Crnoj Gori, na razne nacine snalazili kako bi poslali novac iz jedne republike u drugu. Jedan on najprakticnijih i najbržih bio je preko vozaca autobusa. //blic.co.yu