17. 08. 2009.

Na kraju drugog kvartala u trezorske zapise je investirano 34,8 odsto sredstava, dvostruko više u odnosu na prethodno tromesečje.
Za dobrovoljne penzijske fondove, u drugom kvartalu ove godine nije bilo krize, sudeći prema podacima Narodne banke Srbije. Neto imovina fondova je u odnosu na prvo tromesečje ove godine povećana za 13, a u odnosu na prošlogodišnji jun, za čak 58 odsto. Tako je industrija dobrovoljnih penzijskih fondova završila drugo tromesečje raspolažući sa 5,88 milijardi dinara, dok je u istom periodu prošle godine neto imovina iznosila 3,72 milijarde dinara.
Fondeks (Fondex), pokazatelj prosečne vrednosti investicionih jedinica svih fondova, od aprila do juna imao je prinos od 4,36 odsto, a od početka godine 8,18 odsto.
Osim što se imovina fondova povećala, značajno se promenila i njena struktura. Otkada su se u februaru na tržištu pojavili trezorski zapisi Ministarstva finansija i kako ih država sve češće i u sve većem obimu prodaje tako oni zauzimaju sve važnije mesto u investicionom portfelju penzijskih fondova. Tako je na kraju drugog kvartala u trezorske zapise investirano 34,8 odsto sredstava, dvostruko više u odnosu na prethodno tromesečje. Istovremeno je smanjeno učešće obveznica stare devizne štednje, pre svega zbog dospeća emisije A-2009.
Imovina fondova se mahom nalazi u dinarima, blizu četiri milijarde dinara, dok je trećina denominovana u evrima i to pre svega zbog posedovanja obveznica stare devizne štednje.
Konkurencija smanjuje naknade
Prema izveštaju NBS, jačanje konkurencije na tržištu DPF dovelo je do snižavanja naknada koje se naplaćuju prilikom uplate doprinosa. Prema propisima društva za upravljanje fondovima imaju pravo da naplate do tri odsto od vrednosti uplate, ali prosek u drugom kvartalu je nešto niži i iznosi 2,46 odsto. Drugu naknadu, za upravljanje fondom koja može biti do dva odsto, sva društva naplaćuju u maksimalnom iznosu.
Društva su u drugom kvartalu ukupno naplatila 41,65 miliona dinara, a najveći deo se odnosi na naknade za upravljanje fondom, koje su naplaćene 27,48 miliona dinara.
Za društva za upravljanje penzijskim fondovima omiljena destinacija za investiranje je država pošto je skoro 60 odsto imovine plasirano u trezorske zapise i obveznice stare devizne štednje. Visok udeo od 28,1 odsto ili 1,65 milijardi dinara nalazi se u neoročenim sredstvima, odnosno kešu, dok se u akcijama nalazi svega 6,9 odsto sredstava. Najmanje para fondovi drže u oročenim depozitima - 4,1 odsto, i u nekretninama - 1,32 odsto.
Zahvaljujući preokretu na Beogradskoj berzi i prelasku iz negativnih kretanja u rast, od marta ove godine, i rastu Beleksa 15 (Belex) od 50 odsto u odnosu na prethodni kvartal, ali još više zahvaljujući visokim prinosima na državne obveznice od 14 do 15 odsto u proseku, investicione jedinice svih fondova su zabeležile porast vrednosti u drugom tromesečju.
Takođe, sedam fondova koji postoje više od godinu dana prikazali su prinos koji su ostvarili u poslednjoj godini. Tako su, mereno Fondeksom, tek krajem prvog kvartala ušli u pozitivnu zonu sa godišnjim prinosom od 0,4 odsto, da bi u na kraju drugog kvartala ostvarili prinos od 3,7 odsto u prethodnih 12 meseci. Od početka poslovanja fondova godišnji prinos iznosi 6,7 odsto.
Na kraju 2008. godine, čak 89 odsto korisnika dobrovoljnih penzijskih fondova imalo je negativan prinos, drugim rečima, gubitak od pet do 10 odsto. Od početka 2009. godine situacija se popravlja, jer na kraju prvog kvartala ove godine 77 odsto korisnika ima gubitke do pet odsto. Međutim, na kraju polugodišta 80 odsto korisnika ima pozitivan prinos, odnosno dočekali su da vrednost njihovih uloženih sredstava počne da se uvećava i to do pet odsto.
Prema objašnjenju u Izveštaju o poslovanju sektora DPF u Srbiji, negativnu stopu prinosa ostvaruju svi članovi koji su tek počeli sa uplatama zbog plaćanja naknade koja ulazi u obračun prinosa.
Izvor: [ biznisnovine.com ]