18. 10. 2014.

Počeci književnosti vojvođanskih Slovaka datiraju iz 19. veka, a vezani su za Josifa Podrgradskog, književnika, izdavača i pedagoga koji je u Somboru osnovao nemačko-srpsku, a u Leskovcu nižu gimnaziju, rečeno u Skupštini Vojvodine na obeležavanju 150 godina slovačke kulture i štampe u Vojvodini i 70 godina od izlaska časopisa “Hlas ljudu”.
Predsednica Nacionalnog saveta Slovaka Ana Tomanova Makanova je kazala da su Slovaci još u 19. veku izdavali devet časopisa, namenjenih deci i poljoprivrednicima, zatim školske, verske i književne časopise, što govori o jednoj velikoj i dugoj tradiciji očuvanja jezika, pisma i kulture Slovaka, koji su posle Srba i Mađara treća po brojnosti nacionalna zajednica u Vojvodini,
- Josif Podgradski u Novom Sadu je pre nego što se odselio u kneževinu Srbiju 1864. godine počeo je da izdaje prvi dečji časopis “Slavik” (Slavuj) koji je kasnije preimenovan u “Zornička” (Danica).
Posle Drugog svetskog rata zvao se “Pionir” da bi pre deset godina vratio prvobitno ime i neprekidno izlazio 150 godina - rekao je Vladimir Valenćik, direktor Slovačkog izdavačkog centra.
- Novine “Hlas ljudu” (“Glas naroda”) koji neperekidno izlazi 70 godina stiže u svako treće slovačko domaćinstvo - izjavio je Slaviša Gruić, pokrajinski sekretar za kulturu i informisanje. Jednu od najstarijih biblioteka u Vojvodini osnovali su Slovaci 1842. godine, “Štefan Homola” u Bačkom Petrovcu, koja danas ima fond više od 40.000 knjiga, Zavičajnu zbirku vojvođanskih Slovaka sa oko 5.000 knjiga i periodičnih publikacija na slovačkom jeziku i Zbirku stare i retke knjige u kojoj je najstarija knjiga iz 1690. godine.