15. 05. 2013.
O početku rada dvojezičnog odeljenja u Valjevskoj gimnaziji od naredne školske godine, danas je razgovarano na sastanku gradonačelnika Valjeva Stanka Terzića i Fabrisa Petoa, atašea za saradnju za francuski jezik Ambasade Francuske u Beogradu.
Uvođenje dvojezične nastave u škole u Srbiji podržava Ministarstvo prosvete Srbije i ambasade Francuske i Belgije u Srbiji. Do sada su otvorena odeljenja u Beogradu, Novom Sadu, Pirotu i Sremskim Karlovcima. Odeljenje Valjevske gimnazije će biti osmo odeljenje u Srbiji sa ovakvim načinom rada, koji za cilj ima promociju francuskog jezika, nauke i kulture. Odeljenje u Valjevu će biti specifično po tome što će se 30 % nastave iz matematike, biologije i istorije odvijati za pola odeljenja na francuskom, a za drugu polovinu odeljenja na nemačkom jeziku. Ostatak nastavnog programa iz ovih predmeta, ali i iz svih ostali realizovaće se po uobičajenom programu i na srpskom jeziku.
Fabris Peto je upoznao gradonačelnika o tome da je program otpočeo 2004. godine i da se uvodi svake dve godine u srpske srednje škole, osim O.Š. "Vladislav Ribnikar" u Beogradu u kojoj i osnovci imaju priliku da uče na srpskom i francuskom jeziku.
Gradonačelnik Stanko Terzić je rekao da Valjevo podržava ovaj projekat i da će Grad pomoći da dvojezična nastava zaživi i bude prihvaćena kako među roditeljima, tako i među učenicima, ali i da javnost Valjeva prepozna mogućnost unapređenja znanja i obrazovnog rada ovakvim vidom nastave, koja će se od septembra nuditi i valjevskim gimnazijalcima.
Direktor Valjevske gimnazije Radiša Kovačević obavestio je gradonačelnika da je sve spremno da od naredne školske godine odeljenje društveno-jezičkog smera počne sa dvojezičnom nastavom. Profesori matematike, biologije i istorije koji su se prijavili za ovaj način rada su prošli potrebne obuke, koje obuhvataju tri faze - učenja francuskog jezika, intenzivnog učenja jezika tokom boravka u Francuskoj i didaktičkog obučavanja profesora da na najbolji način prenesu znanja učenicima na francuskom jeziku.
Fabris Peto je rekao da Ambasada Francuske i Francuski institut obezbeđuju potrebne udžbenike, koji će biti dostupni učenicima i da su ti udžbenici u dva navrata dopremljeni u Valjevsku gimnaziju. Takođe, francuski partneri će angažovati i lektora koji će povremeno raditi sa profesorima i učenicima.
Ovaj vid školovanja podrazumeva i razmene učenika iz srpskih i francuskih škola, a na kraju školovanja učenici dobijaju sertifikat, sa kojim mogu upisati fakultete na francuskom govornom području, bez dodatnog proveravanja znanja francuskog jezika.
U toku su pripremni časovi za decu zainteresovanu za ovaj vid obrazovanja i za sada oko 40 osnovaca pohađa ove časove, što govori da u Valjevu postoji veliko interesovanje za ovaj vid nastave. Prijemni ispit za upis u dvojezično odeljenje Valjevske gimnazije će biti održan pre ostalih prijemnih ispita i biće mesta za 30 učenika.