27. 04. 2013.
Valjevska mesna zajednica Bačevci za redovan rad i projekat za razvoj sela dobila iz gradske kase za ovu godinu 2.000 dinara
U grupi od nekoliko desetina sela u Srbiji kojima preti nestanak jesu i Bačevci kod Valjeva. Po površini selo je jedno od najvećih na ruralnom području grada u kojem u 140 domaćinstava živi 450 stanovnika koji u proseku imaju 47,2 godine. Ipak, ako se u što kraćem roku ne zaustavi njihov odlazak i ne obezbedi povratak mladih ljudi, njegovo gašenje i nestanak su neminovnost.
Međutim, ipak ima pojedinaca koji čine sve da se selo Bačevci sa prosečne nadmorske visine od 650 metara ne oburva u provaliju. Jedan od njih je i novoizabrani predsednik mesne zajednice Tijosav Ninović, koji je pre razgovora na ovu temu na sto stavio plan aktivnosti za spas sela otkucan na 15 strana. Pravi elaborat sa razrađenim detaljima većine predviđenih akcija, ali i sa vizijom razvoja ovog planinskog sela. Odmah nam je postavio i neobično „kviz“ pitanje o tome šta mislimo koliko je mesna zajednica dobila novca iz gradske kase za svoj rad u 2013. godini. Dok smo se dvoumili da li je to, u najlošijoj varijanti, nekoliko stotina hiljada ili, mnogo povoljnije, miliona preduhitrio nas je i obelodanio iznos od svega 2.000 dinara. Toliko zapravo staju tri gajbe takozvanog zidarskog piva.
– Ja izgiboh da u razgovoru sa meštanima, ali i ljudima od struke napravim ovaj program za oživljavanje i spas sela, a oni čija je to obaveza podržavaju me tom mizernom sumom. Da se razumemo, Direkcija za izgradnju grada kao i određen broj javnih preduzeća kada dobiju nalog koriste namenska budžetska sredstva za izvođenje određenih radova na seoskom području, ali sve pripreme, dogovore, zahteve i takse plaća mesna zajednica. Ovo najbolje govori kolika je razlika između priča u javnosti o tome kako srpsko selo spasiti od propadanja i nestanka i onog što se i koliko čini u praksi. Imam utisak da sve što je udaljeno preko tri kilometra od centra grada nikoga ne interesuje – kaže predsednik mesne zajednice Ninović, dodajući da ljudi odlaze iz sela zbog lošeg puta, slabe struje, nepostojanja zadruge, otkupne stanice, hladnjače, veterinara, osmogodišnje škole, ambulante i na kraju ni mesna zajednica nema mesto pod krovom. Zbog neispunjenih obećanja lokalne vlasti, Ninović je dao podršku meštanima, kao i manje donacije, spasavajući što se spasiti može. Takvim ponašanjem ohrabrio je znatan broj meštana.
– Seoska crkva koju sam započeo pre nekoliko godina u završnoj je fazi i sa pratećim domom i prodavnicom postali su glavno mesto okupljanja meštana. Tada sve češće razgovaramo o tome, da iako su nas svi zaboravili, ipak ima nade. Nedavno smo formirali pri mesnoj zajednici i „Udruženje za spas srpskog sela Lastva – Bačevci“ koje takođe svojim aktivnostima treba da pripomogne u ovoj našoj misiji. Tako je predviđeno da u okviru crkvenog doma formiramo obrazovnu, a kasnije i proizvodnu radionicu za stare zanate, kao i mini kompjuterski centar. U tom poslu očekujemo podršku, koja su nam načelno dale ambasade Norveške i Australije. Ovo je inače kraj sa izvanrednim mogućnostima za razvoj stočarstva, voćarstva, lekovitog bilja i organske proizvodnje hrane. Vazduh je toliko kvalitetan da se može „flaširati“ i zbog toga smo spremi da tražimo potencijalne investitore da ovde otvore zdravstvene ustanove za oporavak pacijenata koji imaju problema sa disajnim organima i srčanim bolestima. Za takve projekte besplatno ćemo ustupiti placeve površine i do pet hektara – kaže Ninović, naglašavajući da sve može da padne u vodu ako grad što pre ne počne proširenje i asfaltiranje oko 14 kilometara seoskog puta kojim će se ići u oba pravca, a ne kao do sada – u jednom.
Izvor i foto: [ politika.rs ]